O czym należy pamiętać podczas codziennej higieny jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej jest kwestią niezwykle istotną. Wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że absolutnym minimum jest dokładne mycie zębów co najmniej dwa rac dziennie – rano i wieczorem. Niestety, jak wskazują różnorakie statystyki oraz badania, wielu Polaków zdaje się lekceważyć to bardzo ważne zalecenie.

Nawet jeśli myjemy zęby dwa razy dziennie, zdarza nam się robić to w sposób nieprawidłowy. Wraz ze specjalistami z kliniki dentystycznej dentalpark-krakow.pl postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik na temat kwestii najistotniejszych dla utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Zapraszamy do lektury!

1. Dobór odpowiedniej szczoteczki

Na sklepowych półkach znaleźć można naprawdę duży wybór szczoteczek do zębów. Mogą mieć one włosie o różnym stopniu twardości (miękkim, średnim lub twardym) oraz dodatkowe rozwiązania, takie jak na przykład specjalnie dostosowana powierzchnia do czyszczenia języka.

Również wybór bardziej zaawansowanych szczoteczek elektrycznych robić może duże wrażenie. Począwszy od urządzeń opartych na obrotowym ruchu włosia, przez szczoteczki wykorzystujące szybkie szybkie drgania (czyli szczoteczki soniczne), na najbardziej nowoczesnych urządzeniach łączących się z multimedialnymi aplikacjami skończywszy.

Wybierając szczoteczkę musimy wziąć pod uwagę stopień wrażliwości naszych zębów. Kiedy zęby będziemy myć ręcznie, zdecydujmy się najlepiej na włosie o średniej grubości. Przy szczoteczkach elektrycznych dokładnie przeczytajmy instrukcję oraz zalecenia ich obsługi, by przypadkiem nie zniszczyć szkliwa.

2. Praca nad prawidłowym sposobem mycia zębów

Nawet posiadając doskonale dobraną szczoteczkę, może się okazać, że myjemy nią zęby w sposób nie do końca prawidłowy. Za najbardziej efektywne oraz polecane przez specjalistów metody mycia zębów uznawane są te oparte na wymiataniu oraz krążeniu po czyszczonej powierzchni. Nie można zapominać o zębach umieszczonych z tyłu jamy ustnej – każdy z nich powinien zostać umyty w sposób równie dokładny.

Przy szczoteczkach elektrycznych, urządzenie teoretycznie wykonuje za nas całą „brudną robotę”, co nie oznacza, że należy używać go całkowicie przypadkowo. Również podczas takiego mycia zębów warto zwrócić uwagę na to, czy wszystkie zabiegi higieniczne wykonywane są w sposób w pełni prawidłowy.

3. Używanie dodatkowych akcesoriów oraz specyfików

Płyn do płukania ust, nić dentystyczna, skrobak do języka – wszystkich tych produktów warto używać poza zwyczajowym szczotkowaniem zębów. Dzięki uzupełnieniu o nie swojej codziennej higieny, możemy być pewni, że pokonamy również te problemy, których ze względu na swe ograniczenia nie usunie nawet zaawansowana szczoteczka z najlepszą pastą.

Oczywiście, tak jak w przypadku używania szczoteczki, warto pamiętać o prawidłowym stosowaniu wymienionych dodatków, którego zasady wyszczególnione są zwykle na ich opakowaniach. Przykładowo, płyn do płukania zębów stosuje się zawsze po szczotkowaniu, zaś nić dentystyczną należy używać z uwzględnieniem delikatności dziąseł.