Grypa

Grypa jest ostrym zakaźnym zapaleniem dróg oddechowych, jednak ze względu na jej powszechność oraz fakt, że medycyna zna sposoby jej leczenia, wielu pacjentów nie docenia grypy i nie zachowuje odpowiednich środków ostrożności. A należy pamiętać, że jedna z największych pandemii świata, do której doszło w 1918-1919 wywołana była właśnie wirusem grypy, tak zwana hiszpanka według szacunków pochłonęła od 50 do 100 milionów ludzi. Epidemiom sprzyja fakt, że grypa przenosi się drogą kropelkową, a więc wystarczy kichnąć, aby wirus mógł przenieść się na kolejne osoby.

Objawy i leczenie

Wśród najczęstszych objawów grypy wymieniane są: wysoka temperatura, dreszcze, bóle głowy, gardła, mięśni, kości i stawów, kaszel, brak apetytu, wycieńczenie i osłabienie organizmu. Grypę leczy się poprzez podawanie środków farmakologicznych, które przeciwdziałają namnażaniu się wirusa oraz blokują białko M2 dzięki czemu nie przenosi się on dalej. Stosuje się również leki mające łagodzić objawy grypy. Wśród naturalnych sposobów leczenia grypy przede wszystkim podaje się syrop z czarnego bzu oraz syrop z cebuli. Zalecane są też gorące kąpiele. Ważne jest także, aby wyleżeć grypę.

Profilaktyka grypy

Wśród najskuteczniejszych sposobów zapobiegania grypie wymienia się szczepienia profilaktyczne oraz unikanie kontaktu z chorymi.