Kręcz szyi lub karku powstaje w wyniku zmian mięśniowych w szyi lub odcinku szyjnym kręgosłupa, który powoduje przymus przechylania głowy w stronę jednego z barków a niekiedy również skręcenie jej w przeciwnym kierunku.
Choroba ta może być zarówno wrodzona, jak i nabyta. Istnieje cztery główne rodzaje kreczu szyi i w zależności od jego pochodzenia przyjmuje się inne metody leczenia.
-
Kręcz szyi wrodzony pochodzenia mięśniowego: jest to skrócenie mięśni mostkowo-obojczykowo-sutkowych, przyczyn dokładnie nie udało się określić. Dzieci dotknięte tą chorobą stale trzymają głowę w stronę skróconego mięśnia a twarz w stronę zdrowego. Jest to dla nich bolesne – leczenie polega na odpowiedniej rehabilitacji rozpoczynanej już w kilka dni po porodzie.
-
Kręcz szyi wrodzony pochodzenia kostnego: przyczyną jest nieprawidłowe, asymetryczne ukształtowanie kręgosłupa w odcinku szyjnym. Choroba jest bolesna a rozpoznaje się ją na zdjęciach rentgenowskich. Ze względu na bliskość ośrodków nerwowych i oddechowy nie można jej operować. Stosuje się, więc długotrwałe opatrunki i aparaty korekcyjne wraz z ćwiczeniami.
-
Kręcz szyi ułożeniowy – wynika z nieprawidłowego ułożenia płodu w łonie matki, nie dochodzi od zmian patologicznych w obrębie tkanek, a organizm sam jest w stanie wyleczyć tę chorobę.